Diş Gıcırdatma

Bruksizm (Diş Gıcırdatma), genelde uyku sırasında dişleri bilinç dışı bir biçimde sıkarak yapılan bir eylemdir. Bu normal olmayan bir durumdur ve bir hayli rahatsızlık verici olduğu bir ses ortaya çıkar. Genellikle bu alışkanlık kişi tarafından pek fark edilmez. Ülkemizde görülme sıklığının % 20’lere kadar ulaşmaktadır. Bruksizm ile alakalı araştırmalar diş gıcırdatmanın nedenini merkezi sinir sistemi rahatsızlığından ileri geldiğini gösterirken, bazı araştırmalar ise diş gıcırdatmanın nedenini aşırı duygusal hassasiyet, sinir, stres, kuruntu, dengesiz beslenme, hareketsizlik ve her şeyi kontrol altında tutma hissinin gece dışa vurumu olarak tanımlamaktadırlar. ‘Bruksizm’, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. Sırada karşımıza çıkmaktadır. Bruksizmi olan kişilerin % 5 ile 10 arası bir bölümü dişlerine uyguladıkları kuvvet sonucu dolguların ve dişlerin kırılması gibi zararlara yol açabilmekte, bir bölümü da çene eklemi diş fonksiyonlarından şikayetçi olmakta ve sabahları sebepsiz baş ağrısı ve kas ağrıları çekmektedirler.

Diş gıcırdatma nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Ancak herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Stres, bruksizmin hem oluş sebebi hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir. Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak ve malokluzyon yani dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar bruksizmin diğer oluş sebeplerindendir.

Yetersiz beslenme, barsak parazitleri, alerji ve endokrin bozuklukları da diş gıcırdatmaya sebep olabilir. Eğer bağırsaklar dolu ise, gerginleşen barsak duvarından kalkan uyarılar beyinde sindirim kanalının faaliyetini başlatır. Barsak kasılması artar, sindirim enzimleri salgılanır, mide asidi artar, tükürük akışı artar, çiğneme kasları kasılır veya daha kolay kasılır hale gelir. Bunun neticesinde diş gıcırdatma olabilir.

Diş gıcırdatma sadece yetişkinlerde görülmez

Diş gıcırdatma problemi sadece yetişkinlerde görülen bir sorun değildir. Çocuklar da yetişkinler gibi çoğu zaman uyanık oldukları saatlerde değil, uyku esnasında dişlerini gıcırdatırlar. Dişlerini gıcırdatan çocukların bunu en sık yapmış oldukları dönemler, bebeklik dişlerinin ve kalıcı dişlerinin çıktığı dönemdir. Bu iki dönem tamamen geçtiğinde, çocuklar diş gıcırdatma alışkanlıklarını bırakma eğilimine girerler. Sinüzit nedeniyle burun akıntısı olan bir hastanın nazofarenks ve orofarenksine devamlı olarak uyarı geliyor demektir. Bu durumda da çocuk diş gıcırdatabilir.