Düzgün Dişlere Sahip Olmak

Dişlerin dizilimi son derece önemlidir. Sadece estetik olarak değil hemde sağlık ve fonksiyon açısından da değerlendirilmelidir. Dişlerdeki çapraşıklıklar iyi temizlememe problemine sebep olmaktadır. Fırçanın kılları yeteri kadar diş aralarına giremez ve diş eti hastalığına davetiye çıkartır.

Hatalı dizilimde olan dişler eklem rahatsızlıklarının da nedeni olabilir. Özellikle kanın koruyuculu okluzyon adini vermiş olduğumuz doğal kapanış biçimi çapraşık dişlerle kaybolabilir. Bu durumda eklemde ses, kilitlenme ve ağrı gibi problemler ortaya çıkabilir. Kişinin hayat kalitesine olumsuz etkileri olabilir.

Çapraşık dizilimli dişler ayni zamanda konuşma zorlukları da yaşatır. Bazı kelime ve harfler yanlış telaffuz edilir. Bu durum da kişinin genel karakterine ve öz güvenine olumsuz etki edebilir. Öğretmen, oyuncu gibi toplumla iç içe olan meslek dallarında fonasyon bir hayli önemlidir.

Tabi bir de en temel problemi atlamamak gerekir. Estetik. Çapraşık dişler ideal gülüşten çok uzaklaşılmasına sebep olmaktadır. Konuşurken genelde karşı tarafın dudak ve dişlerine bakarız. Yapılan incelemelerde güzel bir gülüşe sahip kişilere insanların daha güven ve sempatiyle baktığını göstermektedir. Güzel bir gülüş kişinin öz güvenini artırır. Kötü bir gülüş ise karşı tarafta olumsuz etki bırakır.

Düzgün dişler iki şekilde sahip olabilirsiniz.

1. Yöntem ortodontik tedavi ile. Yani tel takılarak veya şeffaf plaklarla orijinal dişlerin dizilimini düzelterek. Bu yöntemde dişlerin sekli değişmez. Sadece dizilimi değişir. 

2. Yöntem ise protetik tedavi ile gülüş tasarımı. Zirkonlarla diş eti estetiğinin birleşimi olan bu tedavide hem dişlerin dizilimi hem de şekline müdahale edilir. Zirkonlar tek tek yapılmalı ve arası diş ipi ile temizlenebilmelidir. Porselen laminalar da aynı şekilde daha az diş dokusuna müdahale ederek estetik bir görünüm sağlar. Fakat laminaların dayanıklılığı azdır ve sadece seçili vakkalarda uygulanabilir. Bu da çok fazla çapraşıklığın olmadığı durumlardır. 

Son olarak da Bonding Sistemleri bilmekte yarar vardır. Dişlerden hiç aşındırma yapmadan sadece estetik beceriyi çok yüksek özel kompozit dolgu malzemesi kullanarak yapılan restorasyonlardır. Fakat bunların da kullanıldığı alanlar çok azdır ve yine yalnızca seçili vakkalarda uygulanmalıdır. Hastalara on dişlerini mümkün olduğunca kullanmamaları öneri edilir. Zira bu tür restorasyonlarda kırılma çok sık karşılaşılan istenmeyen bir durumdur.

Sonuç olarak estetik tedavilerde durumun tespiti, buna en ideal tedavilerin belirlenmesi ve hasta beklentisi detaylı bir biçimde zaman harcanması gerekli olan bir hadisedir.

Herkese sağlıklı gülüşler dilerim.