Implant Nedir

Dişlerin çene kemiğini besleyen organlar olması sebebiyle, dişin eksilmesi halinde çene kemiği desteğini yitirir ve çiğneme esnasında dişlerin çene kemiğine yapmış olduğu basınç artar. Bu da eksik dişin olduğu bölgede kemik erimesine sebep olmaktadır. Klasik tip protezler, diş kökünün yerini tutmadığından kemik erimesi bu durumda da devam eder. Diş implantı çene kemikleri içine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyumdan imal edilmiş vida veya kök formunda yapılardır. Implantlar, diş kökleri gibi çene kemiğini destekler ve diş üstünde oluşan basıncı çene kemiğine iletirler. Bu sayede kemik erimesi engellenir.

Dişsiz alt çenede takıp çıkarmalı bir protez kullanılması hasta için bir hayli zordur çünkü, içeride sürekli oynayan bir dil dışarıda yanak ve dudak konuşma ve yemek yeme esnasında hastaya bir hayli sıkıntı verirler. Alt çenede dil, dudak, yanak ve çiğneme hareketleri ile sabit duramayan ve sıklıkla vuruk yapan protez ile alakalı sorunlar, implant uygulamaları ile giderilebilir. Aynı şekilde üst total protezlerin tutuculuğunu sağlayabilmek için yapılan damağı kapatan tasarımdan dolayı oluşan mide bulantısı gibi sorunlar da ortadan kaldırılmış olur. Bu durumda sabit ya da takıp çıkarılan implant destekli protezler yapılabilir. Her iki tip protezde de oynama ve bulantı şikayetleri ortadan kalkar.

Tek diş eksikliği veya birden çok diş eksikliğinin olduğu hastalarda klasik köprü yapımında kayıp boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilmesi, küçültülmesi ve madde kaybına neden olunması söz konusudur. Fakat implant uygulaması yapıldığında herhangi bir dişin kesilmesine gerek kalmamaktadır.

Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant tedavisi yapılabilir. Şeker, tansiyon veya kalp gibi kronik rahatsızlıklarda hastalığınız kontrol altında ise implant uygulamakta bir sakınca yoktur. Radyoterapi gören hastalarda, 2 yıl geçtikten sonra implant tedavisi uygulanabilir. Hamile olan hastalara ise implant tedavisi önerilmez.

Genel sağlık durumu iyi olduğu sürece üst yaş limiti yoktur. Fakat kemik gelişimi tamamlanmamış genç hastalara(18 yaş altı genelde taban alınır) implant yapılması tercih edilmeyebilir. 18 yaş üzerinde şartları uygun her kişiye implant uygulanabilir. Implant 80 yaşında elmayı ısırmanın mutluluğunu yaşatır.